Artykuły na temat odpowiedniego stroju na rozmowę kwalifikacyjną zawierają zazwyczaj mnóstwo ogólników typu „dostosuj strój do branży w jakiej aplikujesz” albo „dostosuj się do klimatu panującego w firmie”. Ale to nam tak naprawdę nic nie mówi. Natomiast strój na rozmowie rekrutacyjnej jest sprawą ważniejszą niż sądzimy. Oczywiście nie należy sądzić książki po okładce, ale jednak najpierw widać właśnie tę okładkę, więc nie ma sensu nią straszyć.

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi, jak powinien wyglądać idealny strój na rozmowę o pracę. Wybierając się na takie spotkanie musimy, a raczej chcemy pokazać, że jesteśmy profesjonalistami w każdym calu. Wyrażamy to nie tylko opowiadając o naszych sukcesach i kompetencjach, ale również strojem. Nie doceniamy wagi pierwszego wrażenia, a ono może naprawdę być kluczowe. Wiem, że osoby na co dzień ubierające się bardzo swobodnie źle znoszą formalne stylizacje, ale naprawdę czasem trzeba.

Lecz zamiast pisać ogólniki, przedstawię kilka najczęstszych pytań stawianych mi w trakcie konsultacji.

Czy mężczyzna musi mieć garnitur, jeśli aplikuje do firmy bez sztywnego dress code?

Uważam, że powinien mieć. Natomiast w branżach kreatywnych ten garnitur może być zwyczajnie mniej formalny niż garnitur kandydata do pracy w banku. Podczas rozmów o pracę spotykamy się czasem z zewnętrznymi rekruterami, którzy mogą być przywiązani do zasad ubioru formalnego, a ponadto lepiej przesadzić w tę stronę niż przyjść w zbyt swobodnym stroju. Nawet jeśli w firmie nie obowiązuje dress code, spotkanie rekrutacyjne nie jest przecież dniem pracy a spotkaniem biznesowym. Panom radzę zawsze zaopatrzyć się w garnitur, nawet jeśli ich codzienny styl zupełnie wyklucza tak eleganckie stroje.

Czy kobieta koniecznie musi mieć żakiet lub marynarkę?

Jeśli kobieta aplikuje do firmy, gdzie przywiązuje się wagę do dress code, lub jeśli w tej branży jest to bardzo ważne, powinna mieć kostium złożony ze spódnicy lub spodni oraz marynarki/żakietu. Natomiast jeśli aplikuje do firmy z mniej restrykcyjnym podejściem lub jeśli branża jest „luźna”, może założyć koszulową (ale pod żadnym pozorem nie prześwitującą) bluzkę.

Co z manicure i biżuterią u kobiet?

Długie paznokcie powinno się pomalować dyskretnym kolorem lub postawić na french manicure. Krótkie paznokcie mogą być niepomalowane, ale nie zaszkodzi potraktować je choćby bezbarwnym lakierem. Jeśli natomiast chodzi o biżuterię, to starajmy się, by było jej jak najmniej i żeby mało rzucała się w oczy. Dyskretny łańcuszek, delikatne kolczyki w zupełności wystarczą.

Włosy – związać czy rozpuścić?

Męskie długie włosy – zawsze związać. W przypadku „sztywnych” branż doradziłabym także panom ich obcięcie. U kobiet sprawa jest bardziej złożona. Klasyczne zasady mówią, żeby kobieta zawsze spinała/związywała długie włosy podczas spotkań biznesowych. Ja jednak uważam, że to zależy od włosów. Jeśli kobieta ma proste, lejące, gładkie włosy, to nie będą wyglądać źle. Jeśli ma takie jak ja – kręcone, puszące się i niezdyscyplinowane, bezpieczniej będzie je związać lub spiąć.

Co z rajstopami latem?

W kwestii przychodzenia do pracy na co dzień z gołymi nogami zdania są podzielone (ja akurat nie uważam, żeby rajstopy były niezbędne w firmie bez sztywnych zasad dress code), ale na rozmowę kwalifikacyjną rzeczywiście powinno się je włożyć. Jeśli jest bardzo gorąco, polecam pończochy. W ogóle zawsze je polecam :)

 

Czego unikać bez względu na branżę?

  • dużych dekoltów
  • prześwitujących i błyszczących tkanin
  • jaskrawych wzorów
  • sandałów i japonek (!!!)
  • szortów
  • bluzek bez rękawów

Jeśli szykujecie się w najbliższym czasie na rozmowę o pracę, możecie zajrzeć do wpisu, w którym pisałam o 7 zasad savoir-vivre podczas szukania pracy.