Eleganckie przyjęcia rządzą się swoimi prawami i wymagają określonego typu ubioru. Tajemnicze zwroty, jakie pojawiają się na zaproszeniach, mogą nas zaskoczyć zwłaszcza jeśli rzadko zdarzają się nam takie wyjątkowe wyjścia. Warto jednak wiedzieć co znaczą, bo to po pierwsze rozwiąże nasz problem „w co się ubrać”, a po drugie będziemy mieć absolutną pewność, że ubraliśmy się stosownie do okazji.
Zanim przejdę do ubraniowych kodów, uczulę na pewną kwestię: niektórzy organizatorzy przyjęć chcąc zwiększyć ich rangę zachęcają do tego, by przyjść na przyjęcie w kreacji wieczorowej pomimo wczesnej pory. Są zasady, które dobrze jest łamać, ale ta w mojej opinii do nich nie należy. Stroje wieczorowe nosimy wtedy, kiedy przyjęcie zaczyna się minimum o godzinie 19. Wcześniej można potraktować je jako koktajl.
White Tie
Zaczynamy od najwyższego poziomu, czyli od White Tie. Jeśli taką adnotację znajdziemy na zaproszeniu, oznacza to przyjęcie o najbardziej formalnym charakterze. Zwykłym śmiertelnikom zdarza się rzadko, ale nigdy nie wiesz, co przyniesie życie i kto cię gdzie zaprosi. White Tie oznacza to, że pan wkłada na przyjęcie frak z białą kamizelką i białą muszką. Kobieta natomiast powinna pojawić się w balowej sukni do ziemi – może być z dużym dekoltem. Mała uwaga: wiele sukien ma nazwę „balowa”, ale bywają one bardzo tandetne. Sztuczna tafta i organdynowy szal niekoniecznie będą wyglądać stylowo. Postaw na jakość i naprawdę dobry styl. Jeśli Twoja babcia ma starą biżuterię lub masz jakieś klejnoty rodowe, to jest właśnie TA okazja, kiedy będą pasować idealnie. White Tie to strój na uroczyste gale i premiery oraz bale.
Black Tie
To kod oznaczający bardzo formalny strój. Dla mężczyzn oznacza smoking z czarną muszką i czarnym pasem hiszpańskim (o ile pas jest opcjonalny, to mucha powinna być i musi też być czarna). Kobieta włoży na takie przyjęcie wieczorową dłuższą suknię lub kostium – nie będzie to suknia balowa, ale jednak wciąż niezwykle elegancka i wieczorowa.
Informal
Przy tej adnotacji możemy się bardzo pomylić i narazić na wpadkę. To nie oznacza, że mamy się ubrać nieformalnie :) Informal to nie znaczy casual. Jeśli na zaproszeniu znajduje się adnotacja „informal” to znaczy, że wymagany jest strój wizytowy. Dla pana: garnitur (kolor dostosowany do pory dnia i roku) a dla pani sukienka koktajlowa lub garsonka (tu też warto patrzeć na porę dnia)
Business casual
Tutaj mamy więcej możliwości. Dla pana wciąż będzie to garnitur, ale można troszkę bardziej poszaleć z kolorem koszuli czy krawata. Najprostszym rozwiązaniem dla pań będzie zaś mała czarna z eleganckimi, ciekawymi dodatkami (biżuteria, apaszka etc.)
Smart casual
Interpretacji tego stylu znajdziemy wiele, bo pozwala na najwięcej. Panowie mogą zrezygnować z garnituru na rzecz sportowej marynarki, zamiast koszuli można włożyć koszulkę polo (ja bardzo ich nie lubię, ale jeśli ktoś lubi to jak najbardziej pasuje), pani może wybrać zamiast sukienki dżinsy, do tego top i marynarkę.
Nawet jednak w tym najbardziej luźnym stylu niedopuszczalne są:
– szorty
– koszulki na cienkich ramiączkach
– bardzo krótkie spódniczki
– podkolanówki „rajstopowe” do sukienki i butów z odkrytymi palcami
– przesada w biżuterii
– bluzy z kapturem i dresy
Już 7.11.2016 o 17:00 w klubie Miko w Gdańsku Wrzeszczu będę współprowadzić warsztaty „Ułóż swoje maniery – ułóż swój biznes”, dotyczące m.in. zasad ubioru formalnego i etykiety w biznesie. Więcej szczegółów tutaj. Zapraszam :)
Najnowsze komentarze