Temat trochę świąteczny, lecz nie tylko – problem stosownego prezentu dla mężczyzny pojawia się wszak przy wielu okazjach. Najmniej kłopotu mamy z panami, których pasje i hobby doskonale znamy. Gorzej jest w wypadku mężczyzn, których znamy słabiej i nie znamy dobrze ich zainteresowań. Przedstawiam garść inspiracji na prezent dla dżentelmena.

Zestaw do majsterkowania

Majsterkowanie przeżywa swój triumfalny powrót na fali mody na DIY. I bardzo dobrze, bo to bardzo rozwijające i relaksujące hobby. Elegancko opakowany zestaw do majsterkowania powinien ucieszyć większość panów, nawet jeśli już jakiś zestaw mają. Zamiast klasycznego zestawu można podarować wypalarkę do drewna – pirografia, czyli wypalanie w drewnie jest w modzie. Pamiętajmy jednak, by zestaw wyglądał elegancko i był dobrej jakości. Narzędzia powinny służyć przez wiele lat, więc wszelkiego rodzaju okazje z chińskich sklepów warto omijać z daleka.

 

Kosmetyki do brody

Zamiast banalnego zestawu żel pod prysznic + woda po goleniu, można rozważyć zestaw kosmetyków do brody, o ile oczywiście nasz dżentelmen jest brodaczem. Nietrudno dziś o panów z zarostem, a właściwą pielęgnacją interesuje się wielu z nich. Do nabycia mamy specjalne olejki, odżywki, szampony. Wszystko po to, by broda wyglądała elegancko.

 

Dobrej jakości zestaw kaw lub herbat

Bardzo dobry prezent dla kogoś, kogo cenimy, lecz nie jesteśmy w bliskich relacjach. Musimy tylko wiedzieć, czy jest raczej kawoszem czy koneserem herbaty. Świeżo palona, wysokiej jakości kawa lub aromatyczna herbata z herbaciarni to znakomity prezent: niezbyt osobisty, niezobowiązujący, lecz z klasą.

 

Scyzoryk

Mężczyźni bardzo lubią mieć swój własny, osobisty scyzoryk. Wybierając takowy, postawcie na wysoką jakość i na to, by był na tyle dyskretny, by nawet przy okazjach oficjalnych można było mieć go gdzieś przy sobie (znam zasadę pustych kieszeni, ale znam też wielu jej przeciwników). Dobre marki scyzoryków to oczywiście nieśmiertelny Victorinox, Swiza czy Chris Reeve.

 

Bilet do teatru/filharmonii/opery/na koncert

Bilet na wydarzenie kulturalne jest nieco ryzykowny, bo po pierwsze musimy znać gust naszego obdarowanego, a poza tym termin może mu nie pasować. Wyjściem będzie voucher upominkowy, dzięki któremu będzie mógł sam wybrać sobie spektakl, który spełnia jego oczekiwania. Pamiętajmy, że jeśli dajemy bilet np. na koncert, kupmy go w kasie lub zamówmy online, ale nie drukujmy samodzielnie. Bilet na prezent nie powinien być wydrukiem z PDFu.

 

Męska biżuteria

Prezent bardziej osobisty, kosztowny, ale z pewnością odpowiedni dla dżentelmena. Mogą to być spinki do mankietów, szpilka do krawata, elegancki brelok. Jeśli pan jest palaczem, można podarować mu papierośnicę (przy okazji przypominam tekst o paleniu papierosów a savoir-vivre). Odradzałabym jednak sygnety – taki prezent może zostać uznany za pretensjonalny.

 

Voucher do escape roomu

Escape roomy stały się bardzo modne i znajdują się nawet w niewielkich miastach. Zasada jest prosta: zostajemy zamknięci wraz z przyjaciółmi w pokoju/mieszkaniu i musimy rozwiązać zagadkę, zwykle kryminalną, by móc wyjść. Na rozwiązanie jest określony czas. Rodzajów escape roomów jest sporo, zagadek również. To zabawa niezwykle rozwijająca i naprawdę wciąga! Pamiętajmy, by upominkowy voucher był dla grupy. Prezent taki nie sprawdzi się u skrajnych introwertyków, więc jeśli wiemy, że pan nie ma zbyt wielu znajomych i raczej stroni od towarzystwa, to escape room raczej go nie ucieszy.

 

Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się, dlaczego w zestawieniu nie ma książki. Jestem zdeklarowanym molem książkowym i wiem, jak ryzykowny to prezent. Sprawdzi się tylko jeśli wiemy, że osoba, której chcemy dać książkę, jeszcze jej nie ma. A w dobie e-booków trudno to nawet zweryfikować rozglądając się po półkach będąc z wizytą. Można nie trafić z gatunkiem, autorem… Prezent jako taki jest dobry, lecz trzeba uważać :)

Podzielcie się swoimi inspiracjami na prezenty dla panów :)