Owoce bywają bardzo częstą przekąską na przyjęciach. Rozłożone elegancko na paterach aż proszą się, by je zjeść, ale ich konsumpcja bywa dość kłopotliwa w towarzystwie. Jak elegancko zjeść banana by nie wyglądać jak nasz ewolucyjny przodek? Jak konsumować owoce pestkowe? Czy owoce się kroi, je ręką? Jak się podaje? Pytań jest sporo, a że sezon owocowy się już rozkręcił, warto się dowiedzieć, jak i z czym to się je – dosłownie.

Do jedzenia owoców służy talerzyk deserowy oraz sztućce deserowe. Do kwaśnych owoców można podać na stół śmietanę i cukier puder.

Banan

Jedzenie banana w domu jest dość oczywiste – obieramy i jemy. Ale wyobraźmy sobie damę w koktajlowej sukience lub dżentelmena w garniturze, który w taki sposób je banana na przyjęciu. Wygląda to zabawnie, ale nie o taki efekt przecież chodzi. Banana zatem obieramy rękoma, skórkę odkładamy na talerzyk na odpadki (podając owoce należy zadbać o ich obecność na stole) i jemy nożem i widelcem.

Jabłka i gruszki

Jabłka oraz gruszki można jeść rękoma, jednak przy soczystych owocach ryzykujemy ubrudzenie rąk. Najlepiej więc podzielić nożykiem owoc na kilka części, wyjąć gniazdo nasienne i zjeść widelcem i nożem. Wtedy nie ma ryzyka, że się ubrudzimy sokiem.

Owoce pestkowe – wiśnie, czereśnie

Jeśli podano je wydrylowane – mamy problem z głowy. Jeśli owoce zawierają pestki, musimy ich się jakoś pozbyć, a plucie pestkami niech pozostanie naszym wspomnieniem z podstawówki. Najbezpieczniej moim zdaniem będzie wypluć pestkę na rękę i odłożyć na talerzyk dyskretnie. Jednak jeśli podajemy naszym gościom owoce z pestkami zadbajmy o miseczki do opłukania rąk przy nakryciach. Czereśnie i wiśnie mogą być podawane „z ogonkami”.

Winogrona

Jeśli kładziemy na paterach całe kiście winogron, połóżmy obok specjalne nożyczki do obcinania tychże. Jeśli nie mamy nożyczek, potnijmy uprzednio kiście na kilka części i ułóżmy je tak, by wyglądały na nie pocięte. Winogron nie trzeba kroić, odrywamy owoc od gałązki i jemy w całości.

Truskawki, poziomki, maliny, jagody

Takie drobne owoce podajemy w pucharkach. Truskawki koniecznie pozbawiamy szypułek, a jeśli są dużej wielkości, podajemy pokrojone na połówki. Tego rodzaju owoce jemy łyżeczką do herbaty, można posypać je cukrem lub dodać śmietanki.

Kiwi

Kiwi podajemy w całości, a goście obierają sobie ze skórki i jedzą krojąc w plasterki lub w kostkę. Dojrzałe kiwi można też jeść w taki sposób, że kroimy w poprzek i jemy miąższ łyżeczką wprost ze skórki. Nie zapomnijmy o podaniu cukru dla chętnych – kiwi bywa dość kwaśne i cierpkie.

Pomarańcze, mandarynki

Owoce cytrusowe obieramy ze skórki nożykiem (nie paznokciami!) i dzielimy na cząstki, następnie jemy na zdrowie :) Ewentualne pestki dyskretnie umieszczamy na talerzu.

 

Na koniec: pamiętajcie, że jeśli jecie owoce nożem i widelcem, to nie nabijajcie na widelec kawałków tylko umieszczajcie na widelcu tak jak każde inne jedzenie – za pomocą noża.