Rozstanie z pracodawcą to nieunikniony etap kariery zawodowej. Co jakiś czas pracę się zmienia, z rozmaitych zresztą powodów. Warto się do tego przygotować, a także zastanowić się nad przebiegiem rozmowy, podczas której planujemy powiedzieć o swojej decyzji.

Większość ludzi obawia się konfrontacji i rozmowy na temat, który dla żadnej ze stron nie jest przyjemny. Niemniej jeśli chcemy zachować się z klasą oraz być fair w stosunku do pracodawcy, powinniśmy powiedzieć mu wprost o naszej decyzji, kiedy tylko będziemy pewni, że ją podejmujemy.

Nie musimy oczywiście mówić, że szukamy innej posady. Przeciwnie, radzę raczej składać wypowiedzenie dopiero kiedy już mamy coś nowego na horyzoncie. Błędem, który popełniają niektórzy pracownicy, jest grożenie wypowiedzeniem w nadziei, że pracodawca zaoferuje podwyżkę. To zachowanie bardzo nieeleganckie, w dodatku może się okazać, że się przeliczymy, a pracodawca przyjmie wypowiedzenie bez mrugnięcia okiem.

Jeśli już zdecydujemy się na złożenie wypowiedzenia, warto umówić się z pracodawcą na rozmowę, absolutnie nie wręczać wypowiedzenia w korytarzu czy pomiędzy spotkaniami. 

Podstawą dobrych relacji w pracy jest szczerość. Nie oznacza to jednak, że mamy koniecznie wylewać swoje żale i wygłaszać krytyczne uwagi na temat firmy podczas składania wypowiedzenia. Pamiętajmy – nigdy nie wiadomo, czy drogi zawodowe kiedyś nie przetną się powtórnie. Nie warto palić za sobą mostów, zwłaszcza że może będziemy potrzebować referencji. Jeśli szef zapyta czemu chcesz odejść – bądź szczery, ale zachowaj się dyplomatycznie. Przedstawię teraz dobry i zły przykład:

Źle:

Szef: Dlaczego chcesz nas opuścić?

Pracownik: Przyznam, że mam już dość plotkowania, kiepskiej atmosfery i nudnej pracy.

Dobrze:

Szef: Dlaczego chcesz nas opuścić?

Pracownik: Myślę, że sprawdzę się lepiej przy samodzielnych projektach i potrzebuję zmiany.

Jasne, brzmi to ogólnikowo, ale wciąż jest zgodne z prawdą i nie generuje niepotrzebnie negatywnych emocji. Jeżeli szef będzie chciał odwieść nas od decyzji, zachowajmy się grzecznie, ale asertywnie. Poinformujmy, że decyzja jest już ostateczna, ale że wykonamy wszystkie zadania, do których się zobowiązaliśmy.

Rozpoczęte zadania

Praca podczas wypowiedzenia to niełatwe zadanie. Myślami jesteśmy już w nowym miejscu, mamy dość, a zadania trzeba wykonać. Pomimo tego, że okropnie się nie chce, że chcemy z firmy uciec i mamy powyżej uszu dotychczasowych obowiązków, człowiek z klasą wywiązuje się z nich do końca. Nawet jeśli to jego zwolniono. Jeśli okres wypowiedzenia nie jest wystarczająco długi, by pozamykać wszystko – trzeba zadbać o wprowadzenie w każdy temat zastępcy (nawet tymczasowego).

Pożegnanie

Czy pożegnalne ciasto jest obowiązkowe? Nie, ale na pewno jest to miły gest wobec współpracowników. Na pożegnalny poczęstunek koniecznie trzeba zaprosić szefa. Warto podziękować wszystkim za dotychczasową współpracę :) Przed urządzeniem takiego poczęstunku w pracy koniecznie trzeba upewnić się, czy koledzy i koleżanki nie chcą zorganizować pożegnania dla nas. Nie ma wówczas sensu organizować dwóch poczęstunków. Jeśli okaże się, że mamy tak miłych kolegów, że zorganizowali pożegnalny poczęstunek dla nas, trzeba podziękować za inicjatywę.

Jeżeli mamy ochotę spotkać się z kolegami bez udziału szefa, zaprośmy ich poza godzinami pracy np. do pubu czy restauracji.