Jest ciepło, a my coraz chętniej odkrywamy stopy. Jednak sandały i klapki to nie jest obuwie, które można nosić wszędzie i przy każdej okazji tylko dlatego, że jest ciepło. Kiedy więc można je nosić, a kiedy lepiej zostawić w szafce?

Obuwie, tak jak i odzież, możemy z grubsza podzielić na trzy kategorie. Bardzo ogólnie, nie wchodząc w detale, mamy więc obuwie eleganckie, codzienne i, nazwijmy to, swobodne. Sandały i klapki należą do kategorii ostatniej, choćby nie wiem jak były zdobione.

Bezsprzecznie sandały oraz klapki nadają się na plażę, na deptak w jej pobliżu, na letni spacer, wycieczkę do parku. Na wszelkie okazje, kiedy jest nieformalnie, swobodnie, luźno. Oczywiście nie nosimy do nich skarpet i żadne pseudoargumenty w stylu „A bo starożytni Rzymianie nosili” nie mają sensu. Tak, starożytni Rzymianie nosili coś w stylu skarpet do sandałów, bo zwyczajnie marzli w nogi kiedy podbijali różne niezbyt ciepłe regiony ;) Dla nas to nie jest usprawiedliwienie.

Wybierając sandały lub klapki pamiętajmy o tym, że piankowe japonki, „crocsy” i inne tego typu obuwie nadaje się co najwyżej do ogródka bądź na plażę. Na ulicy także warto wyglądać z klasą, nawet jeśli luźno i swobodnie.

Sandałów ani klapek raczej nie zakładamy do pracy (szczególnie klapek!). Dobrym wyjściem są buty typu peep toe (one nadają się do pracy jeśli nie mamy sztywnego dresscodu) lub buty z zakrytymi palcami i odkrytą piętą. Panowie powinni się wstrzymać i nie nosić sandałów ani klapek do biura.

Sandałów i klapek nie wkładamy do teatru, opery, eleganckiej restauracji. Można natomiast włożyć delikatne sandałki na obcasie na letnie przyjęcie weselne, chyba że wesele jest bardzo wytworne i huczne.

I wreszcie, ważna sprawa. Przygotujmy stopy do pokazania ich ludziom. Zaniedbane, popękane pięty, długie paznokcie, łuszcząca się skóra – to robi fatalne wrażenie. Najlepiej jest dbać o stopy cały czas tak samo przez cały rok, ale nawet wtedy po zimie wymagają większej troski, bo przez wiele miesięcy wciąż nosiliśmy zakryte obuwie. Zanim włożymy sandały przyjrzyjmy się stopom. Bez względu na płeć należy o nie zadbać.